Munkavédelem

A munkavédelem célja, hogy megóvja a szervezetten munkát végző emberek egészségét, munkavégző képessé- gét és humanizálja a munkakörülményeket. A munkavédelmet egyre szigorúbb törvények szabályozzák, melynek be nem tartása súlyos pénzbüntetéseket vonhat maga után. Ezért érdemes a munkavédelmi szabályok betartására, időt, és több figyelmet fordítani. 

Vállalkozásunk évek óta foglalkozik munkavédelmi tevékenységek ellátására, mely- hez minden szükséges engedéllyel rendelkezünk. Tapasztalt és jól képzett szakembereink magas színvonalon látják el a munkavédelmi feladatokat. A munkavédelem két részre osztható, az egyik a munkaegészségügy a másik pedig a munkabiztonság. 

Milyen munkavédelmi tevékenységeket látunk el? 

  • Munkavédelem oktatás megtartása, dokumentálása, oktatási tematika összeállítása az adott tevékenységre
  • Munkahelyi és elkészítése 
  • Munkavédelem kémiai, kockázatértékelések Szabályzatelkészítése és karbantartása 
  • Gépek, emelőgépek, berendezések munkavédelem szempontú előzetes vizsgálata és üzembe helyezése 
  • Munkavédelem területén, személyes és telefonos ingyenes tanácsadás 
  • Munkavédelem szolgáltatás ellátása folyamatos megbízással

Munkavédelmi szabályzatkészítés

A munkavédelmi szabályzatkészítés alapvető feladatok közé tartozik. A munkavédelmi szabályzatnak tartalmaznia kell egy olyan át fogó és egységes megelőzési stratégia kidolgozást, mely magában foglalja a szervezetre vonatkozó munkavédelmi szabályokat és feladatokat. A munkáltató nem kötelezett munkavédelmi szabályzat készítésére. 

A jogszabályok értelmében saját maga határozhatja meg a munkavédelmi követelmények teljesítési módját, vagyis rendelkezhet egyedi utasításban és szabályzatban egyaránt. Azonban az egyedi utasításoknál lényegesen egyszerűbb és hatékonyabb megoldást kínál a munkavédelmi szabályzat elkészíttetése. Ez a szabályzat minden szükséges információt, követelményt, és eljárást egyetlen egységben foglal össze. A munkavédelmi szabályzat formai és szerkezeti elemeire vonatkozóan nincsenek megkötések.

Miért érdemes a munkavédelmi szabályzat elkészítését szakemberre bízni? 

A munkavédelmi szabályzat elkészítése megfelelő módon nagyfokú összehangolást és együttműködést igénylő feladat. Mert egy-egy szabályozási kör (pl. egyéni védőeszközök juttatása) munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül, további a dokumentum elkészítésében a foglalkozás egészségügyi szolgáltatót és az esetleges érintett szakembereket (jogi, műszaki stb.) is be kell vonni. Éppen ezért, az elkészítést célszerű munkabiztonsági szakemberre bízni, hogy biztosan minden szükséges kitétel benne legyen, és a megfelelő módon kerüljön bele a dokumentumba. Amennyiben bármilyen kérdése merült fel a munkavédelmi szabályzatkészítéssel, akkor hívjon minket bizalommal! Kollégáink készséggel állnak a rendelkezésére és megválaszolják minden felmerülő kérdését!

Amennyiben bármilyen kérdése merült fel a munkavédelmi szabályzatkészítéssel, akkor hívjon minket bizalommal! Kollégáink készséggel állnak a rendelkezésére és meg- válaszolják minden felmerülő kérdését!

Munkabaleset kivizsgálás

A munkahelyi balesetek akkor is előfordulhatnak, ha a munkáltató minden szabályt betart és biztosítja a munka- végzés körülményeit, illetve figyelembe veszi a munkavédelmi és a tűzvédelmi előírásokat. A munkavégzés közben történő baleseteket a munkavállalónak kötelessége a munkáltatójának jelenteni, a munkáltatónak pedig a tudomására jutott munkahelyi baleseteket ki kell vizsgálnia és belső nyilvántartásba felvenni. Azokat az eseteket is jelentenie kell, melyek során ugyan személyi sérülés nem történt, de anyagi kár igen, ezért termeléskiesést eredményezett. Amennyiben a baleset várhatólag keresőképtelenséggel jár együtt, azt ki kell vizsgálni, a kivizsgálás eredményeit pedig jegyzőkönyvben kell rögzíteni. Ha súlyos kimenetelű balesetről van szó, annak kivizsgálása, és a jegyzőkönyv elkészítése szakember feladata. A munkabaleset kivizsgálását az esemény bekövetkezése után haladéktalanul meg kell kezdeni, mert a késedelmes kivizsgálás nehezíti a baleset körülményeinek rekonstruálását, illetve a helyszín megváltozás lehetetlenné teheti az összes veszélyforrás, köztük a balesetet előidéző okok felismerését. Cégünk vállalja munkabalesetek kivizsgálását, és a jegyzőkönyv szakszerű elkészítését. 

Miben tudunk a segítségére lenni, ha vizsgálásról van szó? 

  • munkabaleset kivizsgálásával 
  • Elvégezzük a összefüggő valamennyi feladatot; a tények rögzítését a munkabaleset helyszínén, 
  • a sérült és a tanúk meghallgatását, 
  • a munkabaleseti jegyzőkönyvek elkészítését a munkavédelmi követelményeknek megfelelő formában. Az előzőeken túl javaslatot teszünk a munkáltató számára a jövőbeni hasonló munkabalesetek elkerülésének érdekében hozandó szervezési és műszaki intézkedésekre a munkavéde- lem területén.

Ha nem áll még kapcsolatban munkavédelmi szakemberrel, akit hasonló esetben felkereshetne, vegye fel velünk a kapcsolatot. Magasan képzett tapasztalt kollégák tudnak a segítségérelenni.

Munkavédelmi oktatása

A szakszerű munkavédelmi oktatás megtartásával elkerülhető az a hiba, hogy úgy irat alá az alkalmazottakkal egy papírt arról, hogy részt vettek a kötelező oktatáson, hogy valójában nincsenek is tisztában az előírásokkal. A nem megfelelően levezetett munkavédelmi oktatásnak ugyanis később láthatja a kárát, amikor is egy veszélyhely- zetet nem megfelelően kezelnek, ezzel kárt okozva a cég berendezéseiben, és annak hírnevében. Ezen kívül egy rendkívüli esemény bekövetkezésekor

 

Milyen időközönként munkavédelmi oktatást tartani?

A munkáltató köteles a munkavédelmi oktatást olyan időközönként, és tartalommal megtartani, hogy azt a munkavállaló elsajátítsa és a foglalkoztatása teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel. Az ismeretek szinten tartása érdekében a munkavédelmi oktatást évente egy alkalommal meg kell ismételni. Ezenkívül rendkívüli munkavédelmi oktatásban kell részesíteni a munkavállalókat, ez esetben az oktatás elvégzése munkabiztonsági szaktevékenységhez kötött feladat. Milyen esetekben köteles a munkáltató oktatást biztosítani? munkavédelmi a munkavállaló munkába állásakor, munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos változásakor, 

  • munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz munkavédelmi szempontú üzembe helyezésekor, 
  • új technológia bevezetésekor,
  • súlyos kimenetelű, vagy rövid időn belül több munkavégzés követelményeinek hasonló baleset bekövetkezésekor.

Kockázatértékelés

Cégünk egyik főtevékenysége a munkavédelmi kockázatértékelés. Magasan kvalifikált és tapasztalt szakembereink minden esetben precízen, pontosan, a törvényi jogszabályoknak megfelelően látják el a munkavédelmi kockázatértékelést.

Mit vizsgálunk a munkavédelmi kockázatértékelés során? 

A munkavédelmi kockázatértékelés során a megbízóval vagy az általa megbízott személlyel, egy előre egyeztetett időpontban közös bejárást végzünk a cég összes telephelyén. A munkavédelmi kockázatértékelés során megfigyeljük az épület műszaki állapotát, munkaterületek, a munkakörnyezetet, az ott alkalmazott technológiákat, a tevékenység során használt munkaeszközöket, gépeket, be- rendezéseket, és az alkalmazott veszélyes anyagokat. Ezen felül megvizsgáljuk, hogy az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzés feltételei megfelelően biztosítottak-e. A felmérés utolsó művelete a céges adatok felvétele és a tevékenységgel kapcsolatos dokumentációk meglétének ellenőrzése, érvényességük vizsgálata. A munkavédelmi kockázatértékelés után a felmérések alapján elkészítjük a munkahelyi, és szükség estén a kémiai kockázatok értékelését is. A munkavédelmi kockázatértékelést három évente meg kell ismételni a 2012-es januári változások szerint. Soron kívüli munkavédelmi kockázatértékelés szükséges az alábbi esetekben: 

  • Új technológia bevezetése 
  • Új munkaeszköz bevezetése 
  • Új munkafolyamat bevezetése 
  • Telephelynyitás/bővítés 
  •  Munkabaleşet bekövetkezés

A munkavédelmi kockázatértékelés végső célja nem minden esetben az, hogy a felmerült kockázatokat teljesen megszüntessük, mivel erre gyakran nincs lehetőség, hanem az, hogy a kockázatokat egy elfogadható szint alá vigyük le. A munkavédelmi kockázatértékelés dokumentumát a munkáltató 5 évig köteles megőrizni.

  • Egységes átfogó megelőzési stratégiakidolgozása, tevékenységre és az adott cégre szabottan
  • Munkaeszköz, technológia, egyéni védőeszköz soron kívüli ellenőrzése
  • Munkaeszköz, technológia, egyéni védőeszköz felülvizsgálatainak időszakos elvégzése, lebonyolítása • Munkavédelem szervezése, bejárások észrevételek dokumentálása, intézkedési tervek az készítése

Kérdése van? Hívja szakértő kollégánkat!